2011. gada 29. nov.

IFLAcamp 2012 Somijā

Sadarbībā ar IFLA Jauno speciālistu īpašo interešu grupu 2012. gada 9.-10. augustā Latvijas Bibliotekāru Biedrības Jauno Speciālistu Sekcija organizē IFLA satelītkonfernci IFLAcamp Somijas pilsētā Hämeenlinna (100 km uz ziemeļiem no Helsinkiem). Tā norisināsies ne-konferences formātā, kuras pamatā ir brīvas diskusijas par kādu no izvēlētajiem tematiem.

Studenti tiek aicināti apvienot spēkus ar vēl kādu no jaunajiem speciālistiem un pieteikt savu diskusijas tematu. Pieteikums iesniedzams video formātā (3-5 minūtes) līdz 2011. gada 31. decembrim.

Padomus par finansējuma meklēšanas iespējām dalībai IFLAcamp var sniegt LBB JSS vadītāja Dace Ūdre.

2011. gada 27. nov.

Pasniedzēju citāti

LU SZF studenti uzsākuši jautru un interesantu akciju, apkopojot fakultātes pasniedzēju citātus Twitter mikroblogošanas platformā.


Atgādināsim, ka šī gada sākumā Latvijas Bibliotekāru biedrības Jauno speciālistu sekcija rīkoja akciju "Vispasaules joku dienu sagaidot". Akcijas rezultātā tapa "Latvijas bibliotēku humora arhīvs", kurā lietotājiem tika dota iespēja iesūtītos joku stāstus vērtēt. Par absolūto zvarētāju kļuva ieraksts "Vēsturiski izteicieni no studiju laikiem", kurā apkopotas kāda IBSN profesora pērles. Ar pilnu joku stāstu TOP 10 2011.gadā var iepazīties šeit.


Lai pievienotu citātu lietojama birka  vai lietotājvārds  .

Diskusija: Nacionālo digitālo bibliotēku veidojot: saturs, kvalitāte, praktiskās iespējas

2011. gada 28. novembrī plkst. 10:00 Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē (Lomonosova iela 1a, Rīgā) notiks diskusija “Nacionālo digitālo bibliotēku veidojot: saturs, kvalitāte, praktiskās iespējas”.

Diskusija saturiski turpinās jūnijā notikušo diskusiju “Nacionālo digitālo bibliotēku veidojot: mērķi, iespējas, rezultāti” un tiek organizēta valsts pētījuma programmas “Nacionālā identitāte” apakšprojekta “Nacionālā identitāte digitālajā vidē” ietvaros.

Pasākuma mērķis – sapulcināt atmiņas institūciju pārstāvjus un digitālo resursu lietotājus, lai apspriestu digitalizācijas saturu, digitālo kolekciju kvalitātes jautājumus, kā arī praktiskās iespējas veikt digitalizāciju.

Diskusiju gaitā plānots aplūkot šādus jautājumus:
Kāda veida objektus nepieciešams digitalizēt;
Dažādu sektoru izpratne par digitalizāciju – kopīgais un atšķirīgais;
Vai digitālās kolekcijas konkurē, vai papildina katalogus un datu bāzes;
Digitalizācijas metodika un standarti – kopīgais un atšķirīgais;
Aprakstu bagātināšanas un kontekstualizācijas iespējas;
Piekļuve digitālajām kolekcijām – vēlamais un esošais;
Finansējuma pieejamība un sadarbības iespējas;
Autortiesību aspekts, maksas pakalpojumi.

Pasākuma emuārs

Tiešsaistes reģistrācija
Pasākumu organizē: Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Informācijas un bibliotēku studiju nodaļa un Sociālo un politisko pētījumu institūts, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bibliotekāru biedrības Jauno speciālistu sekcija.

Iepriekšējās diskusijas rezultāti pieejami šeit.



Ar atļauju pārpublicēts no LBB JSS emuāra.

2011. gada 19. okt.

Lekciju kurss vidusskolēniem

LU Sociālo Zinātņu fakultāte izsludina vienreizēju iespēju visiem 11. un 12. klašu skolēniem piedalīties lekciju kursā un ieskatīties lekciju procesā. Lekcijas mudinās izstrādāt kvalitatīvus pētnieciskos darbus iesniegšanai LU SZF rīkotajiem konkursiem un iegūt papildus punktus kandidējot uz budžeta vietām.


Pirmā lekcija norisināsies 2011.gada 28.oktobrī no plkst. 15.00 līdz 17:45 LU SZF telpās Lomonosova ielā 1a.


15:00 - 15.45 visiem kopīga lekcija
16:00 - 16:45 “Informācija,  informācijas sabiedrība un es” lektore Iveta Kalniņa
17:00 - 17:45 “Lasīšana informācijas sabiedrībā” docente Vineta Gerkena


Pieteikšanās lekcijām elektroniski. 


Reģistrējoties, uz e-pastu tiks nosūtīta papildus informācija ar piekļuves datiem elektroniskajai studiju videi, kurā būs pieejami lekciju prezentāciju un video materiāli, uzdevumi, kā arī nodrošināta iespēja diskutēt.


Lekciju cikls ilgs līdz pat martam katra mēneša pēdējā piektdienā (izņemot decembri). Ar pilnu lekciju grafiku var iepazīties šeit.


Jautājumu gadījumā droši raksti uz szf.biblio@lu.lv

2011. gada 11. okt.

Studijas SZF no studentes skata punkta


© Elīna Sniedze, 2011, speciāli LBB JSS
Pagājis gads kopš pirmo reiz spēru kāju Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) telpās, nezinot, kas īsti mani sagaida Informācijas pārvaldības studijās. Biju uztraukusies un nobijusies, cerēju, ka dienas beigās atradīšu, kā tikt uz mājām, jo tikko sāku dzīvot Rīgā. Pāris reižu sanāca apmaldīties, bet kaut kādā veidā, pat nemanot kā, šoreiz es iejuku pūlī, nodevos jaukajām Pirmsaristoteļa (topošo studentu kopā sanākšana pirms ikgadējā studentu pasākuma Aristotelis) aktivitātēm un sāku iepazīt, kādi būs turpmākie trīs gadi.

LU SZF karogs, foto no LU SZF foto galerijas "Pirmsaristotelis 2010"
Pasniedzēji uzreiz likās ļoti laipni, visi saprotoši, jo viņiem mēs nebijām pirmie. Uzdotos mājasdarbus sākotnēji nemācēju izpildīt, jo nezināju standartus, kādus vēlas attiecīgie pasniedzēji. Juka arī daudzie kabinetu numuri, dīvainie svešvārdi – metodiķe, dekanāts, pasniedzēji, lektori nevis skolotāji. Lekciju sarakstā lasīju kursu nosaukumus, tie bija daudz savādāki nekā skolā ierastie mācību stundu nosaukumi, un tad es sapratu – esmu uzsākusi studijas. Esmu īsta studente un esmu tikusi vienā no labākajām universitātēm Latvijā. Mani pārņēma lepnums, sapratu, ka es dzīvē spēšu sasniegt visu, ko vēlos – un šis ir solis augšup.
Pa šo laiku pilsētu pārzinu gana labi. Šajās mājīgajās un krāsainajās fakultātes telpās nu jau jūtos kā mājās. Ir piederības sajūta. Patīkami ieiet LU centrālajā ēkā un saprast, ka esi arī daļa no tās. Esmu sapratusi, ka neko nenožēloju. Reizēm šķiet, ka varbūt vajadzēja izvēlēties citu studiju nozari, bet izvērtējot, es tomēr izvēlos palikt, jo darba iespējas šajā nozarē ir lielas. Tās nav tikai bibliotēkas, tie ir arī muzeji, arhīvi, informācijas centri, kuros ir nepieciešami zinoši informācijas speciālisti, kā arī gandrīz jebkurā uzņēmumā ir nepieciešams cilvēks, kas sniedz informāciju klientiem. Es ieteiktu studēt informācijas pārvaldību tiem, kas nav izlēmuši, ko vēlas, jo mēs tiekam apmācīti ļoti vispusīgi, ir studiju kursi vides zinātnēs, grāmatniecībā, IT, grāmatvedības un lietvedības nozarēs.
Pašlaik nedaudz darbojos arī SZF Studējošo pašpārvaldē kā aktīviste. Man jau no pirmās dienas bija vēlme piedalīties un palīdzēt, sajusties vēl kādā mērā piederīgai savai fakultātei, taču var teikt, ka nobijos. Šķita, ka viņi visi tur jau pazīstami, visi jau draugi, es būšu kā baltā avs. Bet nesen aizgāju uz sēdi un mani tur uzņēma ļoti laipni, tāpēc arī citiem vēlos pateikt, ka nav jākautrējas, bet jāiet ciemos un jāsaka, ka vēlies palīdzēt.
Esmu tikko pievienojusies LBB Jauno speciālistu sekcijai un šis ir mans pirmais raksts, patīkami, ka šeit var gūt iedvesmu rakstīšanai, motivāciju studēšanai un pieredzi bibliotēkzinātnes nozarē. Dalība tajā ir kā sava veida prakse.
Uzsākot otro studiju gadu, vēlos citiem studentiem un topošajiem studentiem teikt – uzdrīkstieties riskēt un doties reizēm arī nezināmā virzienā! Tas ir tā vērts.

2011. gada 30. jūn.

Bakalaura studiju programma Informācijas pārvaldība

Bakalaura studiju programma „Informācijas pārvaldība” ir vienīgā akadēmiskā studiju programma Latvijā, kas piedāvā apgūt zināšanas par: 
• informācijas avotiem un informācijas institūcijām, to attīstības vēsturi un lomu mūsdienu sabiedrībā, 
• kritērijiem, pēc kuriem novērtēt informācijas avotus, 
• metodēm un līdzekļiem, ar kuriem organizēt informācijas resursus datubāzēs, tradicionālajās un digitālajās bibliotēkās, arhīvos, informācijas centros un ikvienā citā institūcijā; 
• rīkiem un paņēmieniem, ar kuriem meklēt informāciju dažādās informācijas sistēmās, 
• informācijas vajadzībām, un pakalpojumiem un produktiem, ar kuriem šīs vajadzības apmierināt. 


Iegūstamais grāds: Sociālo zinātņu bakalaurs bibliotēkzinātnē un informācijā 
Programma akreditēta līdz: 31.12.2016
Studiju ilgums: 6 semestri (3 gadi) pilna laika klātienē, 8 semestri (4 gadi) nepilna laika neklātienē Iepriekšējā izglītība: vidējā izglītība 


Prasības uzņemšanai:
  • ja vidējā izglītība iegūta sākot no 2004. gada, tad konkursā var piedalīties ar CE atzīmēm latviešu valodā un literatūrā un angļu, franču vai vācu valodā. Vērtējuma līmenis - A, B, C, D vai E;
  • ja vidējā izglītība iegūta līdz 2004. gadam vai ārvalstīs, kā arī personas ar īpašām vajadzībām - konkursā var piedalīties ar sekmīgām (ne zemākām par 4 ballēm) vidējās izglītības dokumenta gada atzīmēm.
Bez konkursa: 2011. gada LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursa informācijas pārvaldības 1. vietas ieguvēji. Papildus punktus saņem: 2011. gada LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursa informācijas pārvaldības 1. vietas ieguvēji papildus saņem 300 punktus, 2. vietas ieguvēji saņem 200 punktus, 3. vietas ieguvēji – 100 punktus. Konkursā tiek summēti CE rezultāti vai vidējās izglītības dokumenta gada atzīmju rezultāti un skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursā iegūtie punkti. 


Studiju vietu skaits: 27 vietas par valsts budžeta finansējumu un 30 vietas par personīgo finansējumu.
Studiju maksa 2011./2012. akadēmiskajā gadā: 575 Ls/semestrī. 


Studiju programmas mērķis ir nodrošināt nepieciešamo pamatzināšanu un prasmju ieguvi, lai dažādās institūcijās: bibliotēkās, informācijas centros, arhīvos un citās organizācijās (privātajās, valsts un pašvaldību iestādēs un uzņēmumos) varētu pārvaldīt informācijas plūsmas un sniegt mūsdienīgus informācijas pakalpojumus. 


Studiju programmas direktore: docente Baiba Holma, baiba.holma@lu.lv, 411. telpa, telefona Nr. 67140522.
Studiju programmas metodiķe: Arita Skarnele, e-pasts: arita.skarnele@lu.lv, 401. telpa, telefona Nr. 67140522.

2011. gada 21. marts

Digitalizācijas projekts, jaunais speciālists darba tirgū

Autors: Viktorija Moskina

2010.gadā ar izcilību absolvēju Latvijas Universitātes bakalaura studiju programmu Bibliotēkzinātne un informācija. Pēc neilga laika sāku strādāt Latvijas Nacionālajā bibliotēka, Digitālās bibliotēkas nodaļā. Esmu [digitalizācijas] Projekta administratīvā asistente. Paralēli darbam studēju LU SZF Informācijas un bibliotēku studiju nodaļas maģistrantūrā.

V.Moskina prezentācijas laikā simpozijā Bobcatsss
Uzskatu, ka pirmais mēģinājums atrast kvalificēto darbu ir bijis ļoti veiksmīgs. Manuprāt, viens no panākumu cēloņiem – aktīva darbība studiju gados. Biju viena no iniciatorēm informācijas zinātnes emuāra Vēl viens blogs par informācijas sistēmām izveidē, pastāvīgi sekoju līdzi jaunajām tendencēm nozarē, apmeklēju, piedalījos un palīdzēju organizēt nozares pasākumus, piedalījos starptautiskajā bibliotekāru un informācijas speciālistu simpozijā BOBCATSSS. Kopš 2010.gada esmu Latvijas Bibliotekāru biedrības Jauno speciālistu sekcijas biedrs.

Darbs Digitālās bibliotēkas nodaļā ir tikai daļēji saistīts ar bibliotēkas darbības pārzināšanu. Jāspēj analizēt un izvērtēt liela apjoma daudzveidīga rakstura informāciju, jāprot izstrādāt projekta dokumentāciju, jāpiedalās un jāprotokolē dažādas darba sanāksmes. Darba vietas pozitīvie aspekti – iespēja iemācīties jaunas lietas, komunicēt ar interesantiem cilvēkiem un, kas ir netipiski mūsu nozarei, 50% kolēģu ir vīrieši.

Bakalaura studiju laikā un maģistru studiju sakumā iegūtas zināšanas ļoti noder ikdienas darbā. Elektroniskā izdevējdarbība ir palīdzējusi izkopt teksta dokumentu formatēšanas prasmes, Elektroniskā informācijas meklēšana – veidot rezultatīvos meklēšanas pieprasījumus, savienojumā ar Sabiedriskās attiecības bibliotēkās – atlasīt tiešsaistes publicitātes informāciju, kurā tiek atspoguļots LNB digitalizācijas projekts. Saskarsmes psiholoģija, Publiskā uzstāšanās, kuru pasniedza pazīstama politoloģe – Žaneta Ozoliņa, un Menedžments, kuru pasniedza Valsts kancelejas direktore [tagad eks-direktore] – Gunta Veismane, ir palīdzējuši pilnveidot komunikācijas un līderības prasmes. Informacionālās darbības normatīvā bāze – apgūt nozares tiesību pamatus, Internets, tīkla etiķete un tiesiskais regulējums – ieverot tiešsaistes komunikācijas kultūru, Tīmekļa sistēmu veidošana un pārvaldība – labāk izprast kolēģu ikdienas darbu īpatnības. Neskatoties uz to, ka profesionālā angļu valoda tika pasniegta tikai 2 semestrus, studiju nozare neļauj aizmirst šo svešvalodu, jo tai atbilst izteikums: „laba ziņa: ir daži mācību materiāli latviešu valodā, slikta ziņa: visi pārējie materiāli ir angļu valodā”. Patiesi nožēloju, ka neizvēlējos studiju kursu Projektu pārvaldība, kas tiešā veidā saistīts ar manu pašreizējo darbu un kuru pasniedz ļoti enerģiska un erudīta pasniedzēja – Sandra Cīrule.

Ne mirkli nenožēloju, ka iestājos Informācijas un bibliotēku studiju nodaļā. Manuprāt, būs grūti atrast otru tikpat daudzpusīgu studiju programmu.

2011. gada 14. marts

Jauno speciālistu sekcijas darbības virzieni

Autors: Dace Ūdre, LBB Jauno speciālistu sekcijas vadītāja

Jauno speciālistu sekcija Latvijas Bibliotekāru biedrības paspārnē tika izveidota 2009. gada aprīlī, kad neliela grupa studentu nolēma apvienot savus spēkus, lai veicinātu jauno speciālistu kustības atpazīstamību kā Latvijā, tā ārzemēs. Šāda veida iniciatīvas ir novērojamas arī citās Eiropas valstīs, kā Somija, Zviedrija, Dānija un Vācija.

Pēdējā laikā esam saņēmuši atkārtotu jautājumu, ar ko tad īsti Jauno speciālistu sekcija nodarbojas, kādi ir tās darbības mērķi un uzdevumi. Atbilde ir gluži vienkārša – līdzīgi kā IFLA Jauno profesionāļu īpašā interešu grupa (dibināta 2004. gadā kā IFLA Jauno profesionāļu diskusiju grupa), mēs pārstāvam bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes studentu un jauno bibliotēku informācijas speciālistu intereses.

Pašlaik sekcijā darbojas 12 biedri – Eva Ausēja, Margarita Dankova, Ella Juhņeviča, Linda Krūmiņa, Sanita Malēja, Viktorija Moskina, Gunita Mozuļčika, Aija Putniņa, Ilze Rozentāle, Silva Suhaņenkova, Dace Ūdre un Madara Vīlipa. Studentu vidū esam atpazīstami saistībā ar ikgadējo starptautisko studentu un nozares speciālistu simpoziju BOBCATSSS, kurā Informācijās un bibliotēku studijas nodaļas studenti piedalās kopš 2000. gada. Līdz šim sekcijas biedri ir iesaistījušies tādās aktivitātēs kā:
· dalība jaunās „Informācijas pārvaldības” studiju programmas izveides diskusiju grupā;
· topošo un esošo studentu informēšana un konsultēšana par studiju iespējām, tai skaitā par starptautisko studiju apmaiņas programmu ERASMUS;
· jauno speciālistu informēšana par profesionālās darbības iespējām Eiropas līmenī;
· studentu dalības organizēšana starptautiskajā simpozijā BOBCATSSS;
· dalība neformālās konferences BibCamp-4 organizēšanā;
· praktiska palīdzība konkursa „Pasaule t@vā bibliotēkā” īstenošanā un noslēguma pasākuma sarīkošanā;
· sadarbība ar IFLA Jauno profesionāļu īpašā interešu grupu, piemēram, dalība īpašās interešu grupas semināra organizēšanā BOBCATSSS 2011 ietvaros un prezentāciju pieteikumu izvērtēšana 2011. gada IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongresa īpašās interešu grupas sesijas vajadzībām;
· dalība pieredzes apmaiņas projektā Ziemeļu-Baltijas valstu mobilitātes programmas ietvaros;
· dalība 2010. gada IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongresā;
· nozares speciālistu dalības organizēšana „Velotūrē par bibliotēkām”, kuras ietvaros 100 bibliotekāri un bibliotēku mīļi 2011. gada maijā/jūnijā 10 dienu laikā veiks 650 km garu distanci no Kopenhāgenas līdz Berlīnei.

Katra sekcijas biedra pienākums ir savu iespēju robežās aktīvi iesaistīties sekcijas darbā, būt radošam un uzņemties iniciatīvu dažādu projektu plānošanā un realizēšanā. No jaunajiem sekcijas biedriem sagaidām ieinteresētību un gatavību aktīvi iesaistīties sekcijas darbā, īstenot savas idejas un ieceres, piedalīties kā Latvijas, tā starptautiskos projektos un veicināt jauno speciālistu kustības atpazīstamību bibliotekārajā vidē.

Sekcijas aktivitātēm var sekot līdzi mikroblogošanās platformā Twitter, kā arī emuāru platformā Wordpress.
E-pasts kontaktiem: lbb.jss@gmail.com